Otočná autosedačka Zopa Voyager - skvelá cena aj kvalita

Každý rodič chce ísť s dobou a momentálnym trendom pri preprave detí v aute je kategória autosedačiek, ktoré sa dajú otáčať o 360°. Vybral som si do recenzie  zaujímavú autosedačku od tuzemsky obľúbenej značky Zopa. Je zaujímavá príjemnou cenou a na prvý pohľad vyzerá naozaj výborne. Nájdem aj nejaké mínusy? Čítajte a dozviete sa viac.

i-Size otočná autosedačka so skvelou cenovkou

Otočná autosedačka Zopa Voyager spĺňa prísnu normu ECE R129 a jej kúpou by ste teda nemali nič pokaziť. Táto homologizácia je totižto veľmi prísna na globálnu bezpečnosť výrobku. Pri i-Size autosedačkách sa udáva výškový rozsah detí, ktoré do nej môžete posadiť - nie váha ako u starších sedačiek. Využiteľnosť mnou skúšanej autosedačky je od narodenia do 105 cm. Maximálna hmotnosť dieťaťa je 20 kg - u väčšiny konkurenčných autosedačiek je táto hodnota stanovená na 18 kg, takže som našiel prvé plus tejto cenovo zaujímavej autosedačky.

Montáž do auta len na systém Isofix

Autosedačka sa dá do vozidla pripevniť len pomocou Isofix úchytov v spojení s opornou nohou, ktorá sa zaprie do podlahy auta. Montáž je extra jednoduchá a je minimalizované riziko nesprávneho osadenia - pri autosedačkách, ktoré sa montujú na Isofix je vždy pár kontrolných bodov, ktoré pri nesprávnom osadení bijú do očí rodiča červenou farbou. Pokiaľ máte viac áut a zvažujete prehadzovanie autosedačky medzi nimi, tak je to fyzicky vhodná úloha skôr pre mužov ako pre ženy.
Keď je autosedačka nainštalovaná správne, viete si to opticky skontrolovať. Na obrázku môžete vidieť kontrolné body použité pri Voyageri. 2 nájdeme pri Isofix úchytoch a jeden ako u väčšiny obdobných autosedačiek - na opornej nohe.
Isofix kontrolky na autosedačke Zopa Voyager 360Indikátory správnej inštalácie autosedačky Zopa Voyager 360

Používateľské postrehy pri manipulácii s autosedačkou

Usadenie dieťatka do autosedačky

Pri skúšaní otočnej autosedačky Zopa Voyager 360 som používal naše firemné testovacie dieťa, ktoré veľkostne korešponduje s 3-mesačnými bábätkami. Vďaka nástupnej pozícii, kedy si autosedačku otočíte do dverí automobilu je vkladanie dieťatka veľmi jednoduché a rýchle. Nástupná poloha je pevná - autosedačka sa vám teda nebude otáčať ale bude pekne otočená k rodičovi počas celej inštalácie dieťatka.

Zopa Voyager nástupná poloha
Nástupná poloha Vám uľahčí manipuláciu s dieťatkom pri vkladaní do auta

Komfort

Počas otáčania som si všimol, že zadná strana oplastovania autosedačky je dierovaná a teda aj prevzdušnená. Toto je super detail, ktorý zabezpečí fajné odvetrávanie chrbtovej časti. Za tento detail výrobcu chválim.
Zopa Voyager odvetranie chrbtovej časti
Odvetraná zadná časť autosedačky

Do autosedačky som dieťa osadili ešte spolu s novorodeneckou vložkou. Novorodenecká vložka slúži na vymedzenie priestoru po bokoch dieťatka. Zároveň aj upravuje tvar pod chrbátikom a zadkom tak, aby bola táto plocha rovná a pohodlná na ležanie. Súčasťou vložky je aj podložka pod hlavičku, ktorá sa k nej dá pomocou cvokov pripnúť alebo odopnúť. Osobne si myslím, že novorodenecká vložka je reálne využiteľná 4-6 mesiacov (v závislosti od postavy dieťatka). Treba spomenúť, že vložka je vyplnená pamäťovou penou - materiál veľmi príjemný a so super tlmiacimi vlastnosťami.
O pohodlie hlavičky sa stará polohovateľná opierka hlavičky. Je vyplnená pamäťovou penou. Dieťa si tak počas spánku môže príjemne oprieť hlavičku o mäkkú opierku. Dá sa výškovo nastaviť podľa potreby. Manipulácia je veľmi jednoduchá a zvládnete ju jednou rukou.
Samotná autosedačka sa dá naklápať do 3 polôh v smere aj protismere jazdy. Výraznejšie naklopená do ľahu je pozícia v polohe protismernej jazdy.
Zopa Voyager otočená v smere aj protismere jazdy
Osadenie autosedačky v smere a protismere jazdy

Bezpečnosť

Určite nemusíme spomínať, že jazda v protismere jazdy je veľmi bezpečná a ideálne je využívať túto formu prepravy aspoň do 15 mesiacov. Dieťa v prípade prudkého brzdenia len zatlačí do autosedačky a táto sila sa rozloží na plochu chrbátika. Tento spôsob prepravy je cca 5x bezpečnejší ako po smere jazdy (číslo podložené štatistickými údajmi z nehôd - deti otočené po smere jazdy mali 5x viac zranení ako deti otočené v protismere jazdy).
Autosedačka je pre stlmenie bočného nárazu vybavená systémom SIP. Ten sa vysunie zo strany, kde sú dvere - funguje na princípe airbagu - táto harmoniku pripomínajúca vec je naplnená vzduchom a pri stlačení sa pomaly pritláča k autosedačke. Celkom zaujímavá inovácia oproti štandardne používaným riešeniam.
Dieťa sa púta do autosedačky 5-bodovým pásom. Poistka je dostatočne silná na to aby sa dieťa nevyplo samé. Na popruhoch je samozrejme polstrovanie - to zabráni tlačeniu na plieckach dieťatka.
Bočná ochrana Sip
Systém bočnej ochrany Zopa Sip

Resumé

Dnešná ponuka otočných autosedačiek je pomerne slušná. Ak ste zákazník, ktorý sa chce pohybovať v príjemnej cenovej kategórii od 200 do 300 €, tak Zopa Voyager 360 by mohla byť jedným z favoritov, ktorý skončí vo Vašom aute. Mňa táto sedačka zaujala priestrannosťou, zvýšenou maximálnou hmotnosťou dieťaťa, funkčnými bezpečnostnými prvkami, jednoduchou manipuláciou a vysokou mierou komfortu.
Samozrejme tieto autosedačky nájdete aj u nás na predajni v Považskej Bystrici. Radi Vám ich a aj obdobné modely radi odprezentujeme. Dieťa si ju môže vyskúšať a do auta Vám ju radi bezpečne nainštalujeme.

komentáre (0)

Produkt pridaný do zoznamu obľúbených
Produkt pridaný do porovnania

Tento web používa súbory Cookies, prostredníctvom ktorých Vám môžeme poskytovať lepšie funkcie. Zistite viac